8.XII.1976r

Co to za data ?. Co się tego dnia wydarzyło ?.

Tego dnia nie jednej matce i ojcu ze Starego Grodkowa ścierpło serce po  informacji o wypadku szkolnego autobusu. Stan niepokoju i obawy utrzymywał się długo aż do momentu otrzymania wiarygodnych i sprawdzobych informacji. Ale po kolei. W 1976 r. istniała w Starym Grodkowie szkoła podstawowa z klasami I-IV. Uczniowie klas V-VIII dojeżdzali szkolnym autobusem do zbiorczej szkoły podstawowej w Chróścinie Nyskiej który ich tam dowoził i przywoził. Kierowca autobusu marki “SAN” pochodził z Makowic lecz jego imienia i nazwiska nie pamiętam. Autobus jak co dzień skracał sobie drogę do szkoły skręcająć w prawo  w polną drogę (dzisiaj jest ona wyasfaltowana ) na końcu złomowiska która dalej prowadziła przez niestrzeżony przejazd kolejowy do szkoły. Kierowca w ten sposób pokonywał odcinek  ok. 800 m drogą polną zamiast ok. 2.5 km drogą asfaltową przez wieś  oszczędzając w ten sposób trochę czasu i paliwa . O tej porze dnia żaden pociąg na trasie Nysa Grodków nie jeździł. Tego dnia jednak jechała sama lokomotywa z Brzegu do Nysy. Trudne do wytłumaczenia było zachowanie kierowcy który spróbował zdążyć przed lokomotywą. Doszło do zderzenia autobusu z lokomotywą która uderzyła w tylne prawe drzwi. Przód autobusu oparł się o krzyż św. Andrzeja który był wykonany z szyny wbitej w ziemię a tył autobusu zarzuciło o ok. 150 stopni. Siła uderzenia była tak duża że większość pasażerów z tyłu autobusu została wyrzucona przez tylną szybę w pole. Tył autobusu z reguły okupowali chłopcy którzy umilali sobie jazdę do szkoły grą w karty a przód  autobusu dziewczyny i nauczyciele. W wyniku wypadku zostało rannych 15 osób. Wszystkie osoby odzyskały zdrowie, nikt nie został kaleką.
Trzy najbardziej ranne osoby które miały uraz kręgosłupa to Mieczysław Kilian, św.p. Grzesiek Stasiak  i św. p.  Dariusz Dziadkiewicz. Nie  pamiętam już imion i nazwisk części osób które uległy wypadkowi. Byłbym bardzo wdzięczny osobie  która pomogłaby mi odtworzyć listę osób które były ranne w tym wypadku. Ja byłem jednym z tych co byli z tyłu. Po kiku minutach utraty przytomności  oprzytomniałem  w polu ze złamanym obojczykiem i peknietą kością ramieniową.  Do szpitala w Grodkowie dowiózł  mnie jakiś przypadkowy samochód marki Nysa.


Ireneusz Kowalski, Stary Grodków  2010.07.05

 

Data02a.jpg

W owym czasie w każdym większym zakładzie pracy była gablota w której były umieszczone takie zdjęcia. Miały one spełniać rolę prewencyjną. To zdjęcie akurat pochodzi z gabloty z TMR-u.


 

Data04a.jpg

W ówczesnej Trybunie Odrzańskiej nr 280 z dnia 9.XII.1976 na str. 2 ukazał się artykuł o tym wypadku. Jakość tego skanu jest słaba gdyż pochodzi z mikrofilmu.


Data06a.jpg

Data07a.jpg

Moja karta leczenia szpitalnego z tego wypadku.

 

Lista uczniów którzy  ulegli wypadkowi w dniu 08.XII.1976r.

  1. Grzegorz Stasiak           Osiedle Zacisze
  2. Dariusz Dziadkiewicz     Stary Grodków
  3. Mieczysław Kilian           Stary Grodków
  4. Mirosław Górski             Pniewie
  5. Mieczysław Jaz              Stary Grodków
  6. Wiesława Sipiór             Osiedle Zacisze
  7. Wiesław Kaletka            Stary Grodków
  8. Leszek Bator                 Stary Grodków
  9. Zbigniew Karpowicz      Stary Grodków
10. Bogdan Groszówka       Stary Grodków
11. Ireneusz Kowalski         Stary Grodków
12. ?????????????????
13. ?????????????????
14. ?????????????????
15. ?????????????????