Izba Pamięci Ziemi Grodkowskiej

 

plakat_wystawa_grodkowska.jpg

Grodków na ludowo

W ostatnich dniach lipca br. Izba Pamięci Ziemi Grodkowskiej, przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodkowie, otworzyła dla zwiedzających nową wystawę pt. „Swojskie Klimaty” – wystawa twórców Ziemi Grodkowskiej”. Głównym tematem ekspozycji jest folklor, sztuka ludowa, a także życie na dawnej wsi.

Na wystawie można oglądać m.in. prace grodkowskiego twórcy ludowego Mieczysława Smasia. Zainspirowany tematyką wiejską artysta jest autorem rzeźb ukazujących życie, pracę i zwyczaje na dawnej wsi. Innym grodkowskim rzeźbiarzem amatorem, którego prace są prezentowane w ratuszu jest Antoni Podolski, również nawiązujący w swej twórczości do tematyki wiejskiej. Ponadto zwiedzający mogą podziwiać prace rękodzielnicze wykonane różnymi technikami: haftowane, wyszywane, robione na drutach i szydełku obrusy, serwety i obrazy, szydełkowe ozdoby świąteczne, tradycyjne pisanki, wełniane zabawki, kwiaty z bibuły. Autorami powyższych prac są mieszkańcy gminy Grodków, ludzie zajmujący się rękodziełem na co dzień i „od święta”, a także członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych wsi.

Obok prac rękodzielniczych wyeksponowane zostały przedmioty codziennego użytku i narzędzia przybliżające życie na dawnej wsi. Cep, sierp, kociuba, łopata do chleba, słomianki – to tylko niektóre z prezentowanych tutaj przedmiotów. Większość sprzętów została wypożyczona ze zbiorów prywatnych Pani Franciszki Drozd z Głębocka.

Wystawa dostępna jest w grodkowskim ratuszu (II piętro) we wtorki i piątki w godzinach od 10.00. do 14.00. oraz w środy i czwartki od 12.00. do 17.00. W okresie letnim także w soboty od 9.00. do 13.00. Organizator serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych, zarówno mieszkańców Grodkowa i okolic, jak i wszystkie inne osoby, które chciałyby zapoznać się bliżej z twórczością artystów grodkowskich.
 

sprzęty_rolnicze_i_domowe_wypożyczone_od_p._Franciszki_Drozd_1.jpg
Sprzęty rolnicze i domowe wypożyczone od pani Franciszki Drozd
 

ozdoby_szydełkowe_Józefa_Midor_1.jpg
Ozdoby szydełkowe Józefa Midor

 

Plon_niesiemy_plon_Mieczysław_Smał_1.jpg
"Plon niesiemy plon" Mieczysław Smaś

 


 

20 sierpnia br. oficjalnie rozpoczął swą  działalność serwis "KULTURALNY GRODKÓW". Prowadzony jest on przez pracowników Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej. Odwiedzając  regularnie ten profil, zasięgną Państwo bieżących informacji  o wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w naszym mieście oraz na terenie Gminy Grodków.

„Kulturalny Grodków” serdecznie zaprasza wszystkich do swojej społeczności!

Kliknij na logo poniżej:
 

logo_kulturalny_grodow.jpg


 

plakat_grodkowianki.jpg

 


 

15 marca 2013r. Izba Pamięci Ziemi Grodkowskiej otworzyła wystawę "Grodkowianki", na której prezentowane są stare fotografie wykonane do 1989 r. Zdjęcia na wystawę zostały przekazane nam po apelu skierowanym do mieszkańców. Bardzo chętnie podzielili się oni z nami fotografiami ze swoich albumów rodzinnych. Przedstawiają one kobiety, mieszkanki Gminy Grodków w różnym wieku i w różnych okolicznościach. Najstarsze zdjęcie zrobione zostało w 1925 r. i przedstawia portret rodzinny, zaś najmłodsze wykonano w 1989 r., znajduje się na nim chór „Grodkovia”.
Wystawa „Grodkowianki” to nie tylko zdjęcia, ale też wiele ciepłych wspomnień. Dostępna jest ona dla wszystkich do połowy maja 2013r.
 

 flagi.jpg

OKR_8962a.jpg

OKR_8964a.jpg

OKR_8970a.jpg

OKR_8977a.jpg

OKR_8982a.jpg

OKR_8985a.jpgOKR_8992a.jpg

OKR_8996a.jpg

OKR_9002a.jpg

OKR_9039a.jpg

OKR_9041a.jpg

OKR_9059a.jpg

OKR_9062a.jpg